Moje ulubione książki o fotografii

Jesień uaktywnia we mnie syndrom mola książkowego. O tej porze roku książki pachną zupełnie inaczej, a i świat jakby trochę zwalnia i pozwala na nadrobienie zaległych lektur zakupionych na początku wakacji, leżących i czekających na swoją kolej. Bardzo lubię spędzać wieczory siedząc na kanapie z kubkiem herbaty z miodem i cytryną i z którymś z moich kocurów na kolanach. Oprócz wszystkich części Harrego Pottera, które czyta się najlepiej na przełomie jesieni i zimy, przeczytałam setki książek, które leżą stosami w piwnicy moich rodziców i na półkach w moim mieszkaniu. Gdybym dostawała pieniądze za każde przeczytane dzieło, to pewnie teraz mieszkałabym w małej chatce gdzieś w Namibii. Serio. Każdy ma jakąś książkę, którą uwielbia i do której lubi wracać co jakiś czas. Ja też tak mam.

Prócz wspomnianego Harrego i paru innych egzemplarzy mam ogromny sentyment do moich książek na temat fotografii. Uwielbiam je wszystkie bez wyjątku. To one zagłębiły mnie w świat zdjęć, którego nie rozumiałam, a który tak bardzo mnie pociągał. Nie rozumiałam, że obraz też może poruszyć, wstrząsnąć, zakleszczyć się w głowie. Jeszcze kilka lat temu myślałam, że tylko muzyka potrafi tak manipulować emocjami. Teraz mam wręcz odwrotnie i dlatego powstaje ten post.

Dzisiaj pokazuję Wam moją fotograficzno-książkową ścieżkę i mam nadzieję, że jeśli są tutaj fani fotografii to znajdą coś fajnego dla siebie. Tak jak pisałam wcześniej, lektur jest naprawdę sporo, ale ja wybrałam pięć (w sumie to sześć). Wybór był bardzo trudny, ale pominęłam poradniki. Skupiłam się na innej treści. No to teraz uwaga! sześć super książek o fotografii!

Sześć najlepszych książek o fotografii!

1. Susan Sontag „O fotografii”

To książka, którą obowiązkowo mieliśmy przeczytać będąc na studiach. To właśnie ta lektura nauczyła mnie interpretacji zdjęć, opowiadania nimi oraz ich ukrytymi znaczeniami. Znajdziecie też odpowiedzi na naprawdę wiele ciekawych pytań i sporo porównań z dziełami wielkich malarzy. To jest świetne podejście do fotografii od strony psychologiczno-filozoficznej. Po przeczytaniu naprawdę wiele się zmienia!

Najlepsze książki o fotografii - Susan Sontag "O fotografii"

2. Erik Kessels „Ale Wtopa!”

Tego pana chyba nie trzeba przedstawiać. To chodzący człowiek- inspiracja. „Ale wtopa” Pokazała mi, że warto zastanowić się nad zdjęciami, które na pierwszy rzut oka są dla nas bez sensu a z których można wyciągnąć coś naprawdę fajnego i to zaskakuje! Mówi też o tym, że każdy kiedyś zaczynał, że nie powinniśmy przejmować się i przeżywać porażek, tylko wyciągać wnioski i iść dalej. Ta książka daje kopa!

Najlepsze książki o fotografii - Erik Kessels "Ale wtopa!"

3. Phaidon ” The photobook”

To kieszonkowa wersja historii fotografii. Tutaj znajdziecie najwspanialsze zdjęcia w małym wydaniu. Książka napisana jest alfabetycznie. Dzięki niej odkryłam wiele wybitnych nazwisk.

Najlepsze książki o fotografii - Phaidon " The photobook"

4. Julia Cameron ” Droga artysty”

REWELACJA. To jest pozycja obowiązkowa dla każdego artysty bez względu na dziedzinę sztuki, którą się zajmuje, ale nie tylko. To książka dla każdego, kto czuje się artystą. Uczy wchodzenia w głąb siebie. Zadaje pytania, zmusza do szukania odpowiedzi. Rozwija wnętrze. Bardzo.

Najlepsze książki o fotografii - Julia Cameron " Droga artysty"

 5. Henry Carroll „Read this if you want to take great photographs”

No dobra. Jest jeden poradnik i to jeszcze w obcym języku, ale dla początkującego fotografa to powinna być jedna z obowiązkowych propozycji do zwiększenia swoich skillów technicznych. Łatwa i przyjemna, a to rzadkość wśród poradników.

Najlepsze książki o fotografii - Henry Carroll "Read this if you want to take great photographs"

 6. Moje pierwsze albumy zakupione w jednej z księgarni w Pradze -Peter Zupnik i Ivan Pinkava.

Wtedy nie wiedziałam co kupuję, bo książki były zafoliowane, ale gdy już je odpakowałam byłam wstrząśnięta. Od zawsze uwielbiam fotografów z Czech, a te dwa albumy tylko to potwierdzają. Oni są niesamowici.

Najlepsze książki o fotografii - Moje pierwsze albumy zakupione w jednej z księgarni w Pradze - Peter Zupnik i Ivan Pinkava.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nowe historie

 

Kinga i Kuba sesja nad morzem

Kinga i Kuba sesja nad morzem

To lato jest pełne pięknych historii. Cudownie jest fotografować miłość. Miłość, która z roku na rok przybiera na sile i rozprzestrzenia się dalej. Tym razem wybrałam się na północ Polski. Morze jest mi bardzo bliskie i od dłuższego czasu chciałam zrobić tutaj...

Trzy sesje w jednej

Trzy sesje w jednej

Przyznam szczerze, że takich kadrów jeszcze nie robiłam. Tego dnia powstały aż trzy sesje! Najpierw zaczęliśmy od portretów kobiecych by później przejść do zdjęć wizerunkowych a kończąc na sesji narzeczeńskiej. Sandrę na pewno kojarzycie. To dziewczyna, która potrafi...

Pan i Pani Królik – Sesja stylizowana

Pan i Pani Królik – Sesja stylizowana

To był pierwszy raz, gdy postanowiłam połączyć siły, by zrealizować coś, co pojawiło się w mojej głowie na początku tego roku. Chwila, błysk i nagle stwierdziłam, że muszę to zrobić. W momencie, w którym rozpoczęłam szukać rekwizytów, zaczęła dziać się prawdziwa...

Pin It on Pinterest

Share This